فایده خواندن کتابهاى چاپى

image

 

اگرچه امروزه بسیاری از مردم از کتاب های الکترونیکی استفاده می‌کنند، به نظر می‌رسد کتاب های چاپی نیز قرار است باقی بمانند. هشتادوهشت درصد شهروندان آمریکایی که کتاب های الکترونیکی می‌خوانند همچنان از کتاب های چاپی نیز استفاده می‌کنند. اگرچه همه ما تمایل به استفاده از کتاب های الکترونیکی که هیچ فضایی اشغال نمی‌کنند داریم، نمی‌توانیم از لذت خواندن کتاب های چاپی و قدیمی دست بکشیم.

هیچ‌چیز مانند بوی یک کتاب قدیمی یا باز کردن یک کتاب نو برای اولین بار نیست.(همچنین شما هیچ موقع به باتری نیاز ندارید.)
در اینجا هشت دلیل علمی وجود دارد که ورق زدن یک کتاب چاپی می‌تواند در سلامتی و خوشحالی شما تاثیر داشته باشد:

فایده اول: کتاب های چاپی باعث افزایش هوش می‌شوند
همان‌طور که دکتر Seuss نوشت: “هرچه بیشتر مطالعه کنید مطالب بیشتری خواهید دانست؛ و هر چه بیشتر یاد می‌گیرید به مکان‌های بیشتری رفته‌اید.” مطالعه یک کتاب خوب می‌تواند از همان سنین کودکی یک دنیای اطلاعات جدیدی را برای شما فراهم کند. طبق یک مقاله در دانشگاه کالیفرنیا، کودکان با مطالعه کتاب با ۵۰ درصد لغات جدید بیشتری در مقایسه با تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا حتی یک مکالمه بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه آشنا می‌شوند. آشنایی با لغات بیشتر نه تنها در قسمت مطالعه امتحان به آن‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش نمره هوش آن‌ها نیز می‌شود. همچنین مطالعه کتاب در کودکی بر روی هوش در زندگی آن‌ها نیز تاثیر دارد.
نکته: اگر شما به دنبال افزایش سرعت مطالعه هستید به کتاب های چاپی مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده که مطالعه از روی صفحه دستگاه‌های الکترونیکی سرعت مطالعه را ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.

فایده دوم: کتاب های چاپی باعث افزایش قدرت مغز می‌شوند ، نه تنها مطالعه کتاب می‌تواند باعث افزایش هوش شما

image

شود، بلکه باعث افزایش قدرت مغز شما خواهد شد. درست مانند یک تمرین یک ورزش، مطالعه کتاب با ورزش دادن ذهن شما باعث افزایش قدرت آن می‌شود. با افزایش سن قدرت ذهن و حافظه کاهش می‌یابد، ولی طبق یک تحقیق چاپ شده در Neurology مطالعه کتاب می‌تواند باعث کاهش سرعت این روند می‌شود. به‌طوری‌که با ورزش مدام ذهن می‌توان این کاهش قدرت ذهن را تا ۳۲ درصد کاهش داد.

فایده سوم: مطالعه شما را احساسی‌تر می‌کند
غرق مطالعه یک کتاب خوب شدن باعث احساس همدردی با دیگران می‌شود. طبق تحقیق چاپ شده در مجله Science، خصوصا مطالعه کتاب های فانتزی امکان درک احساسات دیگران را برای خواننده فراهم می‌کنند.

فایده چهارم: با ورق زدن شما متوجه می‌شوید که چه چیزی مطالعه می‌کنید
وقتی صحبت از به یاد آوردن اطلاعات می‌شود، اطلاعات خوانده شده از روی کتاب چاپی قوی‌تر از کتاب های الکترونیکی هستند. حس ورق زدن زیر انگشتان باعث ارتباط بهتر مغز با مطلب می‌شود که می‌تواند در درک بهتر موضوع مورد مطالعه به شما کمک کند.

فایده پنجم: مطالعه احتمالا با بیماری آلزایمر مقابله می‌کند
مطالعه کردن از مغز شما کار می‌کشد و این خیلی خوب است. افرادی که در فعالیت‌های ذهنی مثل مطالعه، شطرنج و پازل خود را درگیر می‌کنند ۲٫۵ احتمال کمتری در مواجه شدن با بیماری آلزایمر دارند. فعالیت کم مغز می‌تواند باعث افزایش خطر موجه شدن با بیماری آلزایمر شود.

فایده ششم: مطالعه کردن باعث افزایش آرامش می‌شود
بعد از یک روز طولانی، یک کتاب خوب و یک فنجان چای می‌تواند خیلی مطلوب باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که مطالعه می‌تواند به شدت باعث کاهش اضطراب شود.

فایده هفتم: خواب بهتر با مطالعه قبل از خوابیدن
به گفته مرکز Mayo Clinic با قرار دادن یک عادت مطالعه قبل از خواب می‌توانید یک خواب بهتر داشته باشید. به این صورت که با مطالعه کم‌کم بدن شما متوجه می‌شود که زمان خواب رسیده و برای آن آماده می‌شود. مطالعه از روی دستگاه‌های الکترونیکی مثل کتاب‌خوان و تبلت می‌تواند باعث بی‌خوابی و حتی صدمه زدن به خواب شما شود.

فایده هشتم: مطالعه واگیردار است
هفتادوپنج درصد والدین تمایل دارند تا کودکان آن‌ها مطالعه کنند و آن دسته والدینی که می‌خواهند فرزندان خود را تشویق به مطالعه کنند می‌توانند در منزل بلند کتاب بخوانند. همچنین خواندن داستان برای کودک در زمان خواب می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای تبدیل کودک به یک فرد علاقه‌مند به کتاب باشد.

 

 

 

این نوشته در مقالات علمی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.