پزشک

image

 

“پزشک” (Der Medicus)
✔️اسم یک فیلم آلمانی است که سال گذشته به نمایش در آمد مربوط به هزار سال پیش ، سال ۱۰۲۱میلادی در قرون وسطی اروپا در جهل بیماری به سر می برد.
✔️فیلم قلب لندن را نشان می دهد که مردم با فقر آلودگی بیماری دست و پنجه نرم میکنند وتنازع بقاء جریان است.

✔️هیچ کس ازطبابت چیزی نمی داند.
فقط سلمانی های دوره گرد،اندکی کارهای طبی می کنند،درحد کشیدن دندان جاانداختن استخوان و قطع انگشتان سیاه شده و میزان زیادی اوراد وخرافه به جای درمان به خورد مردم می دهند. سلمانی دوره گردی باگاری اش که در آن زندگی میکند‌ به محله ای در لندن آمده است. مادری بیوه که سه فرزند کوچک دارد ، دچار حصبه می شود .
بچه (جسی) به دنبال سلمانی«طبیب»میرود و او اصلا بر بالین مریض نمی آید می گوید این درد درمان نمی شود. مادر می میرد و کودک یتیم به همان سلمانی پناه می برد گمان می‌کند از طبابت چیزی میداند. چند سال بعد آرایشگر «سلمانی» دچارآب مروارید می شود و بینایی اش را از دست می دهد. جسی او را نزد یک کحال یهودی می برد.
کحال او را عمل جراحی آب مروارید می کند و چشمانش شفا می یابد. جسی می پرسد چنین طبابت شگفتی راچگونه آموختی؟ کحال می‌گوید از بزرگترین دانشمند کره زمین ،جسی می گوید هر طور که هست باید به افتخار شاگردی او نایل شوم.
کجاست؟ نامش چیست؟ می گویدنامش«ابن سینا» ست و تو باید به اصفهان بروی.

✔️جسی با مصایب بی شمار و خطر کردن جان خود را به اصفهان میرساند آنجا با شهری مواجه می شود که بر خلاف لندن ، عظیم و مدرن است .برج و بارو دارد و ابوعلی سینا در یک مسجد بزرگ که رواق های فراخ دارد ، صبح ها طب درس می دهد. عصرها فلسفه و شب ها بر بام مسجد درس نجوم و هیات. جسی از این همه دانش وتمدن شگفت زده می شود.

✔️شاید مهم ترین صحنه فیلم آنجاست که بوعلی به جسی میگوید : درباب عفونت گوش مقاله ای ارائه بده.جسی از مسؤول کتابخانه می پرسد کتابی در باب عفونت گوش وجود دارد؟ اوجواب میدهد آن قفسه را ببین.
وقتی جسی قفسه را باز می کند،می بیند پر از کتاب است. می گوید کدام کتاب مربوط به عفونت گوش است؟
مسئول کتابخانه می گوید:
همه شان!
بیننده خود شاهد است زمانی که در قلب اروپا برای درمان بیماری ها به اوراد و جادو متوسل می شدند،کتابخانه اصفهان بک قفسه کتاب فقط مربوط به عفونت گوش بوده است.
✔️این تفاوت دانش در ایران و غرب یک هزار سال پیش از منظر یک فیلم صد در صد غربی است…..

?هزارسال بعد تر ،اعلام شد که دو دانشگاه برتر ایران ، شریف و تهران ، در رتبه حدود ۶۰۰ رده‌بندی دنیا جای گرفتند و جالبتر این است که نظام آموزشی از کسب چنین رتبه ای ابراز شادمانی کرده است !!!

 

 

منبع : روزنامه اطلاعات
قسمت ابتدایی یادداشت سردبیر
علیرضا خانی

 

براى دیدن نقد فیلم از اینترنت به آدرس زیر بروید 

image

این نوشته در خواندنیها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.