آیا شنونده خوبى در گفتگو ها هستید ؟

image

علت اینکه بیشتر مردم بهتر گوش نمی دهند این است که نمی خواهند این کار را بکنند. فقط می خواهند حرف بزنند. بهتر است بدانید که گوش کردن به زحمتش می ارزد، پس باید این کار را انجام دهید.
علت اینکه بیشتر مردم بهتر گوش نمی دهند این است که نمی خواهند این کار را بکنند. فقط می خواهند حرف بزنند. بهتر است بدانید که گوش کردن به زحمتش می ارزد، پس باید این کار را انجام دهید.

بیشتر آدم ها خود را شنوندگان خوبی می دانند، یک جورهایی یعنی شنونده خوب نبودن، ایراد شخصیتی محسوب می شود. اینکه فرهنگ ما عموما به خوب گوش دادن اهمیت می دهد و آن را ویژگی مثبتی می داند باعث تعجب بیشتر است. چون مردم برای بهتر گوش دادن هیچ گونه تلاشی نمی کنند. هیچ کس نمی گوید: «حالم به هم می خورد که شخص ایکس همیشه خوب به حرف هایم گوش می دهد.»قاعده کلی اش این است که باید بیشتر از ۵۰ درصد اوقات گوش کنید. اگر ۵۰ درصد یا بیشتر صحبت می کنید، زیاد حرف می زنید و به اندازه کافی گوش نمی دهید.


مکانیزم دفاعی: مانعی بر سر خوب گوش دادن

تهمت هایی از قبیل«تو به حرف من گوش نمی دهی» فراوانند. متاسفانه تعدادی از موانع موجود بر سر راه شنیدن کم وبیش دیر یا زود در مورد همه صدق می کند. یکی از دلایل خوب گوش نکردن مردم در طول مذاکره کاملا روان شناختی است. به طور کلی آدم ها نمی خواهند خبر بدی دریافت کنند. بعضی ها این مساله را راجع به اطرافیان خود با تمسخر ابراز می کنند: «تو به حرف من گوش نمی دهی، فقط همان چیزی را می شنوی که دلت می خواهد بشنوی.» سخنانی از این دست تقریبا همیشه چندین حقیقت را در خود دارند. در واقع هر کسی کمابیش اخبار بد را غربال می کند. حیوانات از سیستم دفاعی درونی حیرت انگیزی برخوردارند. یکی از مهم ترین مکانیزم ها شنیدن صدای خطر در حال نزدیک شدن است. حیوان قادر است شکارچی، آتش و حتی توفانی را که نزدیک می شود حس کند، حیوانات باید علائم اخطاردهنده را بشنوند و مراقب خود باشند. گرچه انسان ها بسیاری از سیستم های دفاعی مفید خودشان را در مقابل خطر حفظ کرده اند. مواردی چون عقب کشیدن بدن، پلک زدن و جمع کردن بدن، اما آنها یکی از مهم ترین مهارت ها یعنی توانایی شنیدن را از دست داده اند. ظاهرا ما خیلی ساده به این نتیجه رسیده ایم که نشنیدن صدای خطر بسیار بهتر از شنیدن آن و در نتیجه عکس العمل نشان دادن است. مکانیسم دفاعی نشنیدن یا خود را به نشنیدن زدن شاید اثرات روانی خوبی داشته باشد، اما می تواند ما را دچار مشکلات بیرونی بسیاری کند. به نظر می رسد در این مورد حیوانات پیشرفته تر از انسان هستند. فقط وقتی صدای خطر را در یک مکالمه تجاری بشنوید، می توانید مانع آن شوید و آن را درست ارزیابی کنید. فقط در این شرایط است که می توانید با آن مبارزه کنید. در واقع اگر حدس می زنید که خطر در حال نزدیک شدن است، باید خود را وادار به جست و جویی عمیق تر کنید.

یکی از زیان بارترین راه های گوش دادن در موقعیت های شغلی و شخصی گوش دادن با روشی است که من آن را روش «بله اما» می دانم. این وضع زمانی ایجاد می شود که شما در مقابل گفته های دیگران حالت دفاعی می گیرید و اولین پاسخی که از دهان تان خارج می شود «بله اما» است. به صحبت های هر کسی که گوش می دهید، اعم از مشتری، رئیس یا همسرتان، باید پاسخ خودکار «بله اما» را کنترل کنید. این پاسخ ها در شنونده حالتی تدافعی ایجاد می کند. باید اول بگویید: «شنیدم، می فهمم» و سپس پس از مکثی طولانی بگویید: «مساله این است که.» و بعد توضیح دهید به این ترتیب نتایج بهتری به دست می آورید.

ضعف اعتماد به نفس: مانعی بر سر خوب گوش دادن

بیشتر کسانی که به جای گوش دادن زیاد صحبت می کنند، این کار را به دلیل عصبی بودن انجام می دهند. زیاد حرف زدن غالبا ناشی از دلشوره های معمول یا نوعی پوشش بر روی آنها است.

دلشوره، قاتل خوب شنیدن است. این احساس باعث می شود که ذهن شنونده درحالیکه طرف مقابل صحبت می کند به دنبال پاسخ، اظهار عقیده، نقل قول یا روایت فلان ماجرا باشد و به این طرف و آن طرف بپرد. ذهن در حال جنبش از دهان در حال جنبش بیشتر می تواند مانع شنیدن شود.

عموما افرادی که زیاد صحبت می کنند، حتی به سخنان خودشان هم گوش نمی دهند. وسط صحبت شان بپرید و بخواهید حرفشان را تکرار کنند. خواهید دید که به خاطر نمی آورند. آنها حرف می زنند ولی گوش نمی دهند حتی به خودشان.مشغولیت ذهنی هنگام گفت وگو یک عارضه جانبی بسیار بد نیز دارد. وقتی مشغولیت ذهنی دارید گوینده سکوت شما را به معنای گوش دادن و توجه تلقی می کنند، اما وقتی نظر شما را راجع به حرف هایش جویا می شود، شما پاسخی ندارید بدهید چون گوش نداده اید. شما در این مواقع می گویید: «نظری ندارید» یا حتی بدتر می گویید: «هوم؟» یا بدتر ازآن یک اظهارنظر بی ربط می کنید. در چنین مواقعی طرف گفت وگوی شما ارزیابی نادرستی از ضریب هوشی شما می کند و شما را کم هوش می پندارد.

متوجه باشید که این دلشوره ها یا مشغولیت های ذهنی برایتان گران تمام می شود، اگر این دلشوره باعث شود وقتی که باید گوش کنید کنترل کلام از دست تان خارج شود، ممکن است شغل، قرارداد و حتی دوستی هایتان را از دست بدهید. پس خوب گوش کنید

این نوشته در خواندنیها ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.