افزایش طول عمر مردان

افزایش طول عمر مردان

افزایش طول عمر مردان

 

متوسط طول عمر مردان از زنان کوتاه تر و نگاه مردان به بدن خود با زنان متفاوت است. پژوهشگرا به مردان توصیه می کنند از کلیشه های “مردانگی” دست بردارند و به سلامت شان بیشتر اهمیت دهند.

به گزارش دویچه وله، کم نیستند پژوهشگرانی که معتقدند: مردها باید برای رهایی از خود دست به کار شوند! رهایی از برتر پنداری خود، رهایی از کلیشه ها و تصورات منفی مردانگی، یا در یک کلام: رهایی از خود.

“جنس برتر” در سراسر دنیا کمتر از “جنس ضعیف” عمر می کند. مردها اهمیت کمتری به سلامت، بهداشت و راه کارهای پیشگیری از ابتلا به بیمارهای شایع می د هند و حتی دست های خود را هم کمتر از زن ها می شویند.

کم نیستند مردهایی که معتقدند به دکتر نیاز ندارند. بسیاری حتی بر این باورند که خود دکتر هستند و به دیگران هم توصیه های پزشکی می کنند. در آلمان مردها به طور متوسط هفت سال کمتر از زن ها عمر می کنند که البته گناه آن بر گردن زن ها نیست.

ژروم تی لوک سینگ، استاد تاریخ دانشگاه وست ایندین در جامائیکا که از بنیان گذاران روز جهانی مرد در ۱۹ نوامبر هر سال است به دویچه وله می گوید: «بسیاری از ما بر این باوریم که مرد باید بیرون از خانه باشد تا برای کسب چیزی بجنگد. باید مردها را از این کلیشه نجات دهیم و به آنها کمک کنیم تا از حقوق برابر با زنان برخوردار شوند.»

این استاد تاریخ معقتد است که روح و روان جامعه انسانی نیازمند بازسازی است. او می گوید اینکه مرد به طور کلی از نظر جسمی قویتر از زن پنداشته می شود دیدگاه اشتباهی است که با خصوصیت “مردانگی” پیوند زده می شود.

نتیجه این دیدگاه هم این است که نگاه مردها به بدن خود با زنان متفاوت است.

توبیاس انگل، متخصص اورولوژی و مشاور “انجمن مردها و سلامت” در آلمان معتقد است که با این دیدگاه، مردها ناسالم تر از زنان زندگی می کنند.

او به دویچه وله می گوید :«از نظر مردها بدن آنها باید کار کند و اگر کار نکرد، خوب باید تعمیر شود. این طرز تفکر در مورد سلامت بسیار تکنیکی است و می توان گفت که مردها با بدن شان مانند اتومبیل شان رفتار می کنند.»

مردها علیه مردها

فرانکلین روزولت، یکی از روسای جمهور آمریکا یک بار گفته بود: «تنها چیزی که مردها باید از آن بترسند خود مردها هستند.»

توبیا انگل، متخصص اورولوژی به دویچه وله می گوید: «مردها در برابر استرس، الکل، مصرف دخانیات و مشکلات روحی آسیب پذیرتر هستند. اما آنها از این خطرها آگاه نیستند و به نشانه های بدن خود هم اهمیت نمی د هند.»

او معتقد است این نگرش در مورد مردهای تمام دنیا صدق می کند و تفاوتی هم نمی کند که آنها در کشوری پیشرفته زندگی می کنند یا در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته.

به عقیده او این نگرش تاریخی و فرهنگی که مرد باید قوی باشد یا دست کم وانمود کند که قوی است بزرگترین خطری است که مردها را تهدید می کند.

خطراتی که جدی گرفته نمی شوند

مردها اغلب به دلایل زیر طول عمر کمتری از زنان دارند:

استرس و خطر در محیط کار، سرطان پروستات، دیابت، سکته قلبی، سوانح رانندگی، بیماری های مرتبط با استعمال دخانیات، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، عادات غذایی ناسالم!

ژروم تی لوک سینگ، استاد تاریخ دانشگاه وست ایندین در جامائیکا معتقد است که بد نیست نگاهی هم به جنگ های قرن بیستم بیندازید که تقریبأ تمام سربازان حاضر در آنها مرد بودند.

سربازهایی که از جنگ بازمی گردند از بیمارهای روحی رنج می برند اما بسیاری از آنها حاضر نیستند اعتراف کنند که مشکل دارند. این مشکلات روحی که اغلب به افسردگی پنهان منجر می شود بار سنگینی است که نه تنها مردها بلکه تمام جامعه بر دوش می کشد.

در نهایت باید پذیرفت که زن ها در توجه به وضعیت سلامت خود از مردها آگاهانه تر عمل می کنند.

حتی کم نیستند زنان هایی که تلاش می کنند مردها را تغییر دهند و مثلأ بیشتر به دکتر بفرستند اما مردها با سماجت بر نظر خود پافشاری می کنند و معقدند که خود بهتر از دکتر می دانند که برای سلامت شان چه باید بکنند.

گناه کوتا ه تر بودن متوسط طول عمر مردها بر گردن زن ها نیست و تلاش برای کم کردن از عمر زن ها هم راه رسیدن به برابری نیست. مردها باید بپذیرند که آنها هم آسیب پذیر هستند و باید گاهی هم به سراغ پزشک بروند.

وب سایت فرارو

 

 

این نوشته در خواندنیها ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.