این بوها کارآیى شما را بیشتر میکنند

حس بویایی انسان از میان ۵ حس دیگر، قوی ترین محسوب میشود و قادرست کارایی مغز انسان را بسیار تحت تاثیر قرار دهد قسمت های مربوط به حس بویایی، بخشی از سیستم لیمبیک هستند که مستقیماً با نواحی از مغز که احساسات و یادگیری را پوشش می دهند مرتبط است و همانطور که هاوکینز بنیانگذار دانشکده ی رایحه درمانی ونکوور می گوید: «این یکی از دلایلی است که اغلب زمانی که بویی را استشمام می کنیم یاداور خاطرات کسی یا چیزی می شود».
اسانس ها، خاصیت ضدویروس، ضدباکتری و ضدقارچ دارند و استفاده از آن ها در محیط های پرجمعیت می تواند از بروز میکروبها جلوگیری کند. همچنین استشمام این روغن ها بخش هیپوتالاموس مغز یعنی ناحیه ای که پیامهارا به دیگر قسمت ها می رساند فعال می کند.
درواقع استشمام ساده ی یک رایحه می تواند موجب تغییراتی در بدن از جمله: تقویت سیستم ایمنی، تاثیر بر فشار خون و هضم گردد.
شما می توانید درمحل کارخود از مزایای رایحه ها استفاده کنید آن هم تنها با یک یا دو قطره اسانس روی یک پنبه و استشمام ان در زمانیکه انرژی تان تحلیل رفته است و اگر دفترکارتان خصوصی است ۱ تا ۶ قطره اسانس مورد نظر را در یک پخش کننده ی برقی بریزید و یا با افزودن کمی از آن به مقداری اب مقطر، آن را در محیط اسپری کنید. و نهایتاً برای استفاده ی گروهی، در ظرفی پراز آب گرم چند قطره از آن را بریزید و هنگام جلسات طوفان فکری، از آن بهره ببرید.
درادامه به ۶ رایحه ای برای ارتقای بازدهی و روحیه در کسب و کار، می پردازیم:
۱. عطر لیمو:

image

این رایحه موجب افزایش تمرکز و دقت می شود، آرامش بخش می باشد که درهنگام عصبانیت، پرخاشگری، سستی و رخوت می تواند مفید واقع شود؛ لیمو همچنین دارای خواص ضدباکتری و ضد ویروس است و همانطورکه می دانید در درمان گلودرد و سرماخوردگی که سیستم ایمنی بدن و به طبع بازدهی و کارامدی را نیز کاهش می دهد موثراست.
۲. اسطوخودوس:

image

این گیاه باخواص تسکین دهنده ی خود به کنترل استرس کمک می کند ودارای اثرات ارام بخش بر سیستم عصبی است که موجب رهایی از تنش های عصبی و و افسردگی همانند سردرد و میگرن می شود.
۳. گل یاس:image

این گیاه همانند اسطوخودوس برای تمدد اعصاب موثراست اما روغن ان معمولاً برای ضدافسردگی استفاده می شود به این دلیل که انرژی بخش می باشد، موجب حس اعتماد، مثبت اندیشی و تجدید انرژی می شود.
۴. رزماری:

image

این گیاه بهترین گزینه برای سرحال شدن صبح شنبه پس از تعطیلات آخر هفته می باشد که علاوه بر افزایش قدرت حافظه دارای خواص محرکی نیز می باشد که با خستگی فیزیکی، ذهنی و سردرد مبارزه می کند و استفاده ی ان در هنگام صبح و زمانیکه نیازمند محرکی برای شروع کار و فعالیت هستید بسیار موثر است. برای تسکین دردهای موضعی ماهیچه و غیره نیز مفید است.
۵. دارچین:

image

خواص محرک موجود در دارچین می تواند با خستگی ذهنی و فکری مبارزه کند و تمرکز را افزایش بخشد.
۶. نعنا:

image

این گیاه را در جلسات طوفان فکری استفاده کنید، این فزاینده ی انرژی، با رایحه ی خود موجب تقویت ذهن وافزایش تمرکز و دقت می شود.
(این مطلب ترجمه ای آزاد است از این منبع: http://www.entrepreneur.com/blog/224575)

این نوشته در خواندینهای علمی ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.