ساختمانهاى مشهور واشتباهات معمارى

مجموعه لوتوس ریورساید، شانگهای

 

سال ۲۰۰۹ یکی از بلوک‌های این مجموعه که متشکل از تعداد زیادی ساختمان است فروریخت. ساخت و ساز ضعیف و نبود برنامه‌ریزی مناسب در هنگام ساخت از جمله دلایل این سقوط عنوان شد. ساختمان این بلوک در زمان سقوط تقریبا کامل و بسیاری از ساختمان‌ها هم فروخته شده بود. نتیجه طبیعی این حادثه این بود که مردم پول خود را طلب کنند.

 
 

آکواریوم دوبی

 

 

این آکواریوم که در مرکز خرید سرپوشیده (مال) دوبی واقع شده است، ۳۳هزار نوع ماهی و کوسه را در خود جای داده است. سال گذشته میلادی، مسئولان این آکواریوم متوجه نشتی در بخشی از قسمتهای آکواریوم شدند. در پی این اتفاق فروشگاه‌ها تعطیل شدند و اجازه حضور مردم در آنجا داده نشد تا اینکه ۶ نفر غواص به آنجا رفته و مشکل را برطرف کردند.

 

گنبد میلنیوم، لندن

 

این گنبد که به علامت آغاز قرن جدید ساخته شد، ۱/۲۵ میلیارد دلار هزینه برای لندن داشت. با این وجود توفیق چندانی در جذب گردشگر نداشت. به عبارت دیگر استقبال آنقدر بد بود که این گنبد یک ‌سال تعطیل بود.

  

هتل ریوگ یانگ، کره شمالی

این هتل ۱۰۵ طبقه‌ای که ساخت آن از سال ۱۹۸۷ آغاز شد، در پیونگ یانگ واقع شده است. ساخت این هتل یک‌بار متوقف و در سال ۱۹۹۲ از سر گرفته شد اما تاکنون ساخت آن تکمیل نشده است. دلیل این ناتمامی مشکلات مربوط به روش ساخت، مواد و کمبود بودجه اعلام شده است. ساخت این هتل سال ۲۰۰۸ یک‌بار دیگر آغاز شده است.

  

متز سیتی فیلد، کوئینز نیویورک

 

این ورزشگاه در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد. کل هزینه اتمام این بنا ۹۰۰ میلیون دلار شد، اما‌ به رغم این هزینه گزاف، ساختمان و امکانات رفاهی آن چنگی به دل نمی‌زند. از جمله اشکالات این ورزشگاه می‌توان به خرابی آسانسورها، نشت آب و جاری شدن سیل اشاره کرد.

 

منطقه کانگباشی در شهر اوردوس چین 

 

فلسفه بوجود آمدن این منطقه حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از گسترش بیابان در منطقه اوردوس بود. اما ساختمان‌سازی برای یک میلیون نفر هم نتوانست از تبدیل شدن این منطقه به شهری غریب و دور افتاده جلوگیری کند، چراکه تنها ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر سکنه این شهر هستند و مردم نام دیگر این منطقه را شهر مدرن روح نشین می نامند!

 

ورزشگاه المپیک آتن، یونان

این استادیوم که برای المپیک ۲۰۰۴ آتن ساخته شد، ۱۱ میلیارد دلار خرج روی دست برگزارکنندگان گذاشت. المپیک هم در آن برگزار شد اما حالا بسیاری از بخش‌های آن خالی و بی‌استفاده باقی مانده است.

  

برج خلیفه، دوبى

 

این برج که پیش از این برج دوبی نام داشت، بزرگ‌ترین بنای ساخت دست بشر است. اگرچه این برج خرج بسیار زیادی داشت، اما در سال ۲۰۱۰ساخت آن به پایان رسید. اما به‌رغم پول هنگفتی که خرج آن شد، مشکلات مربوط به برق و روشنایی گریبان این برج را گرفت و بلیت‌های بخش چشم انداز این برج هنوز هم فروخته نمی‌شود.

 

 

 

این نوشته در خواندنیها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.