لذت بردن از آزردن دیگران

image

سال ها پیش، وقتی دانش آموز دبستان بودم، معلمی داشتم که به بچه های پرجنب و جوش و شلوغ کلاس می گفت:«سادیسمی!» و من هم تا سال ها فکر می کردم هر که شیطنت داشته باشد آدم سادیسمی است؛ بعدها فهمیدم سادیسم یعنی چه و به چه شخصیتی می گویند سادیستیک.

اگر شما هم می خواهید با مفهوم دقیق این واژه آشنا شوید، گفتگوی ما را با دکتر پرویز مظاهری، روانپزشک و دبیر علمی انجمن روانپزشکی ایران بخوانید.

تقریبا همه مردم به نوعی واژه سادیسم را شنیده اند و تصورات متفاوتی از این کلمه دارند. از نظر روان شناسان این واژه چه مفهومی دارد؟

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار رساندن به دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی به طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان می شود.

چرا نام سادیسم برای آن انتخاب شده است؟

در اواخر قرن ۱۸ در فرانسه نویسنده ای به نام مارکی دوساد در نوشته های خود ویژگی شخصیتی این گونه افراد را بیان کرده بود. اصطلاح «سادیسم» را از نام «دوساد» گرفته اند.

ویژگی های شخصیتی فرد سادیسمی را توضیح دهید.

این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی و یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می دهند.

میزان شیوع این اختلال چه قدر است؟

در ابتدا باید عرض کنم این ویژگی شخصیتی تا چند سال قبل یعنی تا زمان طبقه بندی موسوم به ای . اس . ام سه به عنوان اختلال شناخته می شد ولی از زمان انتشار طبقه بندی ای . اس . ام چهار از آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی نام برده می شود و با وجود نادر بودن آن متاسفانه در زندگی روزمره به افرادی برخورد می کنیم که معیارهایی از این ویژگی را دارا هستند.

می توانید مثال هایی در این مورد بیان کنید؟

در روابط روزمره در اجتماع به خصوص اداره ها، میهمانی ها و حتی مجامع علمی به افرادی برخورد می کنیم که از تحقیر و تمسخر و کنایه زدن دیگران لذت می برند و لبخند رضایت بر لبان آنها می نشیند. برای مثال شوهری که در حضور میهمانان همسر خود را شماتت و تحقیر می کند، پدری که این رویه را در مورد فرزندانش اعمال می کند، رییسی که از آزار روحی کارمندان زیردست خود لذت می برد و یا معلمی که عادت به ناچیز شمردن و تحقیر شدید دانش آموزان خود دارد.

آیا صرف تحقیر دیگران سادیسم است؟

خیر، همان گونه که در تعریف سادیسم ذکر شد، این عمل (آزار جسمی، روانی و جنسی دیگران) باید موجب ارضای روحی و لذت و آرامش خود فرد بشود. این افراد در روابط زناشویی، همسر یا شریک جنسی خود را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داده و احساس لذت می کنند.

چه عواملی موجب پیدایش این ویژگی در شخصیت انسانی می شود؟

هنوز علت کاملا مشخصی برای دیگرآزاری مشخص نشده است و اطلاعات کمی در مورد زمینه های ژنتیکی و یا خانوادگی افراد مبتلا وجود دارد. فروید معتقد بود که آنها در دوران کودکی اضطراب اختگی را تجربه کرده اند (کودک مدام نگران اخته شدن به وسیله والد هم جنس خود است، به دلیل اینکه خود را رقیب عشقی وی می داند) و زمانی از نظر جنسی ارضا می شوند که بتوانند موجب ترس و آزار دیگران شوند.

این مشکل از چه سنی شروع می شود؟

در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی خود را نشان می دهد و هیچ گونه ارتباطی نیز با سوءمصرف داروها، بیماری های جسمی یا ضربه مغزی قبلی ندارد.

چه تفاوتی بین سادیسم و اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود دارد؟

در اختلال شخصیت ضد اجتماعی فرد آزاررسان، به دلیل لذت بردن دیگران را آزار نمی دهد ولی فرد مبتلا به سادیسم از آزار دادن و صدمه زدن به قربانی خود احساس لذت می کند.

این اختلال قابل درمان است یا خیر؟

روان درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی تا حدودی موثر هستند. ملاک های شخصیتی از قبیل مکانیسم های کپی برداری، باورها و ویژگی های رفتاری مدت زمان طولانی برای تثبیت شدن نیاز دارند و به کندی تغییر می کنند. رفتارهایی از قبیل بی توجهی، گوشه گیری و پایین بودن اعتماد به نفس در ایشان با چند ماه درمان قابل تغییر هستند. شرکت در گروه های خودیاری و همچنین خانواده درمانی نیز می توانند موجب تغییر در رفتارهای فرد شوند. کاهش استرس های محیطی می تواند موجب کاهش اضطراب یا افسردگی در مبتلایان شود.

داروها اثر محدودی دارند و در عین حال که می توانند سوءمصرف شوند و یا در اقدام به خودکشی استفاده شوند اضطراب و افسردگی ایجاد شده را درمان می کنند.

این اختلال چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

همانند سایر اختلالات روان پزشکی، به مرور موجب کاهش عملکرد شغلی و اجتماعی فرد می شود. نزدیکان و یا همکاران وی، او را بایکوت کرده و از وی کناره گیری می کنند و چه بسا در مواردی که آزارهای جنسی یا جسمی شدید باشد، مشکلات قانونی نیز پیدا خواهند کرد.

 

برگرفته از سلامت 

این نوشته در خواندینهای علمی ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.